Σελίδες

Κυριακή 27 Μαρτίου 2011

Απόλυτος κυρίαρχος Sebastian Vettel Grand Prix Αυστραλίας 2011

O απόλυτος νικήτης ο Sebastian Vettel !!!

Ο πρωταθλητής Sebastian Vettel ήταν ο μεγάλος νικητής σε έναν καλό εναρκτήριο αγώνα της σεζόν 2011. Ο Lewis Hamilton τερματίζει δεύτερος, παρά το κατεστραμμένο σχεδόν κάτω μέρος της MP4/26 έπειτα και από μικρό-έξοδο του Βρετανού, ενώ η έκπληξη ήρθε με τον Vitaly Petrov να καταλαμβάνει την θέση του βάθρου στο Albert Park της Μελβούρνης.
Στην 4η θέση ο Ισπανός πιλότος της Ferrari, Fernando Alonso, ενώ πίσω του στην 5η θέση τερμάτισε ο Αυστραλός Mark Webber, μην μπορώντας για ακόμα μια φορά να πετύχει κάτι καλό στον αγώνα της πατρίδας του.
Ο Jenson Button τερμάτισε στην 6η θέση, ενώ στη δεκάδα βρέθηκαν οι Perez, Kobayashi, Massa και Buemi. Τον αγώνα στην πίστα του Albert Park δεν κατάφεραν να τερματίσουν οι: Rubens Barrichello,Barrich, Nico Rosberg, Jarno Trulli, Michael Schumacher και o Pastor Madlonado.
ολύ κακή εξέλιξη για την Mercedes Gp ο αγώνας της Αυστραλίας, που σίγουρα θα θέλουν να τον ξεχάσουν σύντομα, ενώ και η Ferrari έδειξε πως έχει πάρα πολύ δουλειά ακόμα μπροστά της αν θέλει να κάνει φέτος κάτι καλύτερο από πέρυσι. Φυσικά για την εκπληκτική Red Bull Racing μάλλον τα σχόλια είναι περιττά, καθώς όπως όλα δείχνουν θα δούμε και φέτος μια επανάληψη του 2010, ενώ η Mclaren   δείχνει να ακολουθεί από κοντά τους Ταύρους, θα μπορέσει όμως και να τους χτυπήσει;
Αναλυτικά η κατάταξη στον πρώτο αγώνα της χρονιάς, το Grand Prix Αυστραλίας έχει ως εξής: