Σελίδες

Κυριακή 29 Μαΐου 2011

Grand Prix Monaco 2011: Αν έχεις τύχη… οδήγα

Το  αγαπημένουμε GP τα είχε όλα !!!!!!

Κυριολεκτικά, χαμός στο Μονακό. Συγκρούσεις, ατυχήματα, δύσκολα προσπεράσματα, εγκαταλείψεις, νεύρα, αυτοκίνητο ασφαλείας, ασθενοφόρο, ποινές, κόκκινη σημαία, επανεκκίνηση, αλλά το τελικός νικητής είναι ένας! Ο Sebastian Vettel, με αρκετή δόση τύχης, έφτασε στην 5η νίκη για το 2011 και μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τη ήδη πολύ μεγάλη διαφορά του από τη 2η θέση της βαθμολογίας. Πίσω του άλλοι δύο Παγκόσμιοι Πρωταθλητές και νικητές στο Monte Carlo. Ο Fernando Alonso και ο Jenson Button. Οι 3 Πρωταθλητές μονομαχούσαν για πάνω από 20 γύρους, με τον Vettel να είναι ο πιο τυχερός και τελικά να είναι αυτός που πήρε τους 25 βαθμούς της πρώτης θέσης.
Κάτω από το βάθρο, ο Mark Webber προσπέρασε τον Kamui Kobayashi μετά την επανεκκίνηση του αγώνα, μετά την κόκκινη σημαία που προκάλεσε η σύγκρουση του Petrov με τον Alguersuari στη 6πλή μάχη για την 5η θέση! Τελικά, ο Ιάπωνας πήρε την 5η θέση, μπροστά από τον Lewis Hamilton, ο οποίος με προβλήματα και μία ποινή διέλευσης τερμάτισε 6ος. Οι Adrian Sutil, Nick Heidfeld, Rubens Barrichello και Sebastien Buemi έκλεισαν τη 10άδα.